Okolí městských lázní se změní. Podívejte se, co bude nového
16. 12. 2024
Konference
Vloženo
Doba čtení
14 min
Místo konání
Bratislava
Konference
V (česko)slovenském kontextu je vzácné zažít akci, na které sdílí své know-how přední urbanisté a architekti z celého světa na téma současných výzev a proměn měst. Proto konference Start with Children, která se konala v Bratislavě, přinesla cenné poznatky a inspiraci pro budoucnost městského plánování.
Každá přednáška akcentovala motto konference: město vhodné pro děti je dobré pro všechny generace. Nejde jen o estetiku, ale o funkčnost a bezpečnost města. Kamila Kasanová z KAM Zlín uvedla: „Město je jednoduché k používání a bezpečné. Například nájezdy a sjezdy z chodníků využijí jak rodiče s kočárkem, tak i lidé na vozíčku.“
"V každé přednášce v různých formách zaznělo motto konference, že město vhodné pro děti je dobré pro všechny generace. Zároveň to ale neznamená, že město je 'pěkné, barevné a hravé', ale naopak že město je jednoduché k používání a bezpečné. Takovým drobným příkladem jsou třeba nájezdy a sjezdy z chodníků, které využijí jak rodiče s kočárkem, tak i lidé na vozíčku."
“My známe pohled na naše město z dospělé perspektivy (cca 1,6 m), ale měli bychom zohledňovat pohled i tříletého dítěte (např. výška 0,5 m).”
Malé děti poznávají svět blíže k zemi. | Photo by Vanessa Touzard, Bernard van Leer Foundation
“Děti tvoří určité procento populace, ale 100 % budoucnosti.”
Hlavní hvězdou konference byl světoznámý urbanista Jan Gehl. Můžete jej znát jako autora mnoha knih, mezi nejznámější patří "Život mezi budovami" (Life Between Buildings) a "Města pro lidi" (Cities for People). Hlavní renomé si ale získal autorstvím mnoha kvalitních projektů proměny měst i větších či menších prostranství.
Jeho práce klade důraz na kvalitní a racionální analýzu a stanovení vhodných cílů proměny. Tak vznikají městské prostory, která podporují pěší chůzi, jízdu na kole a sociální interakci, což vede k živějším a udržitelnějším městům. Proto byl přivítán obrovským potleskem, což svědčí o jeho věhlasu a respektu v komunitě.
Jan Gehl uzavřel svou přednášku myšlenkou, že kvalita domu není o designu, ale o jeho propojení s vnějším prostředím.
“Design měst se tvoří pro lidi, ne pro auta – je to to nejpřirozenější, nejbezpečnější a nejlevnější.”
Zajímavá byla také diskuse primátorů z Bratislavy, Reykjaviku, Tirany, Varšavy a Gdaňsku, moderovaná Andrewem Tuckem z časopisu Monocle. Diskuse přinesla rozmanité pohledy na městské plánování, rozvoj měst a udržitelnost. Za stěžejní zmínili silnou a kvalitní vizi, kterou lidé přes možný počáteční nesouhlas části veřejnosti nakonec většina lidí ocení.
Mezi řečníky se objevil i český architekt Adam Gebrian. Ten se podělil o svůj pohled rodiče, který se synem Filipem navštívil mnoho měst nejen v Evropě a poskytl osvěžující perspektivu na městské prostředí skrze oči dítěte.
"A samozřejmě, rádi jsme navštívili i přednášku architekta Adama Gebriana. Vzpomněl mimo jiné v jisté nadsázce základní rodičovský pohled na veřejný prostor, ve kterém 'je pozorovatelem, ale zároveň se ujišťuje, aby jeho syn nepřišel k úrazu."
Další zajímavou přednášku měl Chris Bruntlett z Dutch Cycling Embassy, který se svými zkušenostmi z Nizozemska přinesl praktické rady pro podporu cyklistiky ve městech.
Z internetu můžete znát jeho blog Moda City Life, který připravuje spolu se svou ženou Melissou. Rozhodně jej doporučujeme ke sledování, ať už na webu či sociálních sítích. Můžete se také začíst do jejich knih Building the Cycling City: The Dutch Blueprint for Urban Vitality' nebo 'Curbing Traffic: The Human Case for Fewer Cars in our Lives.
Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) každý den na světě zemře přibližně 500 dětí v důsledku dopravních nehod, které zahrnují auta, motorky, autobusy a další motorová vozidla. Tato statistika zdůrazňuje naléhavou potřebu bezpečnějšího městského prostředí a infrastruktury, která ochrání nejzranitelnější účastníky silničního provozu.
Tim Gill na jednoduché mapě ukázal, jak se během čtyř generací výrazně zmenšila vzdálenost, kterou běžně chodíme pěšky.
“Nejde jen o vytváření rezervací, tzv. hřišť s oplocením, kam přijdou rodiče a děti si mohou hrát na třech herních prvcích a pak je odvedou domů. Jde o to, aby děti měly prostor k objevování.”
Konference se neomezila pouze na přednášky uvnitř Staré tržnice. V centru Bratislavy, na náměstí Nežnej revolúcie a ulici Klobučnícka, se objevil dočasný mobiliář a různé aktivity, které ukázaly potenciál tzv. "otevřených ulic". Tyto prostory byly otevřené bezmotorovým druhům dopravy – zvláště té pěší – a nové náplni a funkcím, což přineslo nový pohled na využití městských ulic.
"V samotném centru Bratislavy se díky lavičkám, stromům, herním prvkům a dalšímu mobiliáři objevily různorodé aktivity, jejichž cílem bylo ukázat potenciál tzv. 'otevřených ulic'. Takové ulice jsou otevřené pěší a bezmotorové dopravě a pestré paletě aktivit a užívání města. Tím se název odlišuje od dřívějšího pojmu 'uzavřené ulice', která pouze evokovala uzávěru pro auta. Lidé z konference i lidé ve městě si tak mohli vyzkoušet mnoho aktivit, hrát si nebo jen tak posedět v místě a kontextu, který pro dané místo není obvyklý,"
Konference Start with Children přinesla mnoho inspirativních příkladů z celého světa, jak lze města přizpůsobit potřebám všech generací. Města jako Vauban (Freiburg, Německo), Fortaleza (Brazílie) nebo Gdaňsk jsou příkladem, jak lze vytvořit bezpečné a přístupné veřejné prostory.
“Všichni navrhujeme pro stejného klienta – pro homo sapiens. Tedy stvoření, které je stvořené k chůzi a které vnímá v horizontální rovině.”
Nadnesené výzvy současných měst, jejich proměny a inspirace pozitivních příkladů budou bezpochyby rezonovat mezi účastníky konference i dlouho po jejím skončení.
“Řečníci byli perfektně připraveni, měli skvěle nachystané prezentace a jejich přednes měl skvělou gradaci. Celé setkání se neslo v pozitivní atmosféře vzájemných diskusí lidí z různých států, měst a pracovních pozic. Je vidět, že téma dětí ve městech je společné pro všechny.”
Děkujeme městu Bratislava a Metropolitnému inštitútu Bratislavy za tak inspirující akci, jakou byla mezinárodní konference Start with Children.
Během konference různí řečníci ukázaly příklady dobré praxe z různých měst. Tento malý seznam je spíše ochutnávkou k dalšímu studiu a možná také inspirací k návštěvě:
Rationale behind child-friendly planning initiatives | Image by Sam Williams, based on a design by Tim Gill, zdroj: https://www.resite.org/stories/tim-gill-on-building-child-friendly-cities
Další články